سفر با خودرو

Image

اگر با خودرو شخصی راهی جاده می شوید، مطالعه کنید

قبل از شروع سفر

از سلامت اتومبیل خود اطمینان حاصل کنید.
علت: کاهش احتمال آلودگی با کاهش مراجعات حضوری به مکانیک در حین سفر. اسپری الکل (استاندارد)، ژل ضدعفونی کننده دست، ماسک و دستکش (لاتکس و یا نایلونی) را به تعداد لازم جهت استفاده در طول سفر تهیه کنید.
علت: ممکن است در مسیر و یا مقصد، نتوانید این اقلام را پیدا کنید. پس به تعداد مورد نیاز همراه داشته باشید.

الکل (استاندارد) را در یک بسته بزرگ برای استفاده کلی و در بسته های کوچک (ترجیحا غیرشفاف) برای هر یک از اعضای خانواده یا همسفران تهیه کنید تاهمیشه همراه خود داشته باشند. الکل را در دمای مناسب نگه دارید.

 از این جهت بسته غیرشفاف توصیه می شود که احتمال اشتعال آن دراثر جذب آفتاب و افزایش دما، کاهش یابد.

شیوه مناسب نگهداری الکل در اتومبیل: پشت شیشه اتومبیل و یا جلوی آفتاب قرار نگیرد؛ در دمای مناسب (کمتر از 31درجه) و ترجیحا در ظرف تیره یا غیرشفاف نگهداری شود.
علت: در غیر این صورت با جذب آفتاب و یا گرم شدن، احتمال آتش سوزی وجود دارد. آتش به دلیل تبخیر بالای الکل، به سرعت پخش می شود.


 در سفر، ژل ضدعفونی کننده دست به الکل ارجحیت دارد و بهتر است بسته هایی با حجم مناسب به تعداد نفرات تهیه شود.

علت: الکل در صورتی که به درستی نگهداری نشود، قابلیت اشتعال زایی دارد. همچنین در صورتی که دست ها را مدام با الکل ضدعفونی کنید، منجر به خشکی پوست دست شده و آسیب های پوستی افزایش می یابد. مراقب پوست دستان خود باشید؛ از مصرف وسواسی مواد ضدعفونی کننده بپرهیزید و از کرم های مرطوب کننده نیز استفاده کنید.

 

سوییچ اتومبیل، کارت بانکی، عینک، کیف پول، کیف زنانه و گوشی از آلوده ترین وسایل همراه شما هستند. ضدعفونی کردن آنها و سپس دست هایتان را پس از هر بار تماس با سطوح آلوده فراموش نکنید

به هنگام ضدعفونی کردن گوشی موبایل، کارت بانکی و ریموت دزدگیر اتومبیل دقت کنید که به آنها آسیبی وارد نشود:

 • گوشی باید در حالت خاموش باشد. گوشی، کارت بانکی و ریموت دزدگیر خود را با پد الکی یا پنبه یا دستمال کاغذی آغشته به مقدار کمی الکل (استاندارد) تمیز کنید.
 • اسپری کردن مستقیم الکل به گوشی یا کارت بانکی یا ریموت و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده دیگر، ممکن است به آنها آسیب وارد کند.

دستکش ها و ماسک های تهیه شده را در منزل و با دست تمیز در تعداد کم و درکیسه های زیپ کیپ یا کیسه فریزر یا کیسه تمیز دیگری بسته بندی کنید.
علت: ممکن است در طول سفر ندانسته، دست آلوده را به بسته بزنید. در صورتی که بسته بزرگ به همراه داشته باشید، احتمال انتقال آلودگی به تمامی دستکش ها و ماسک ها افزایش می یابد.


 پیش از سفر برای کاهش تعداد دفعات رفتن به رستوران برنامه ریزی کنید
:

 • تعدادی بسته های غذای آماده و کنسرو (و ضدعفونی بسته بندی در منزل) تهیه کنید.
 • از به همراه داشتن غذاها و یا مواد غذایی ای که به سرعت فاسد می شوند خودداری کنید. مانند غذاهای حاوی تخم مرغ، شیر، سس، خامه، گوشت چرخ کرده و یا مرغ خام و یا نیم پز
 • پیش از سفر رستوران ها و مجتمع های بین راهی معتبر، دارای مجوز و بهداشتی را در اینترنت جستجو و موارد مناسب را به همراه آدرس، شناسایی کنید.

علت: اگر بدون برنامه ریزی غذایی سفر کنید، ممکن است در طول سفر مجبور شوید از خدمات مراکز غیرمجاز و یا غیربهداشتی استفاده کنید. بهتر است ظروف سلولزی/ گیاهی و تجزیه پذیر (شامل حداقل بشقاب، قاشق، چنگال، لیوان) به تعداد مناسب تهیه کنید و مانند ماسک و دستکش، در بسته های کوچک بسته بندی کنید.

در اتومبیل خود زیرانداز/ حصیر داشته باشید.
علت: ممکن است جهت میل غذا و... نیاز باشد در فضای باز استفاده کنید.

نکات بهداشتی و ضدعفونی در هتل ها انجام میشود؛ با این حال، جهت اطمینان خاطر خود، ملحفه و روبالشی به تعداد نفرات جهت استفاده دراماکن اقامتی به همراه داشته باشید (همه جا به غیر از الیزه!)

پیش از سفر درباره مراکز اقامتی رسمی و دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی وگردشگری در مقصد و شهرهایی که قصد اقامت دارید، در اینترنت جستجو کنید. (الیزه جزو هتل های برتر استان فارس در خصوص رعایت پروتکل ها می باشد)
علت: از آنجایی که بر روی مراکز دارای مجوز رسمی (مانند هتل ها) نظارت وجود دارد، آنها ملزم به رعایت موازین بهداشتی بوده و مطمئن ترین و سالم ترین مکان ها برای اقامت هستند. همچنین می توانید از خدمات رستوران آنها نیز استفاده کنید.

علاوه بر وسایل شخصی خود، شناسنامه، کارت ملی و دفترچه بیمه خود را به همراه داشته باشید.
علت: مدارک هویتی تک تک افراد برای استفاده از اقامتگاه های رسمی مورد نیاز است. دفترچه بیمه نیز برای مراجعات احتمالی به مراکز درمانی مورد نیاز خواهد بود.

در صورتی که به خرید میوه و سبزیجات در طول سفر علاقه دارید، یک بطری محلول ضدعفونی کننده میوه و سبزیجات تهیه کرده و ظرف مناسبی برای شستن میوه ها به همراه داشته باشید (شستشو را باید طبق دستورالعمل روی بطری انجام دهید. اگرچه محلول ضدعفونی کننده بهترین راهکار است اما در صورت عدم دسترسی به آن، می توانید کمی مایع ظرفشویی با خود به همراه داشته باشید.


قبل از آغاز سفر، محیط داخلی اتومبیل، دکمه ها، فرمان، دنده، گیره کمربند ایمنی، دستگیره ها و... را با اسپری ضدعفونی کننده سطوح و یا اسپری الکل ضدعفونی کنید

 تعدادی کیسه پلاستیکی کوچک جهت استفاده به عنوان کیسه زباله در داخل اتومبیل تهیه کنید تا بتوانید زباله های تولیدشده در داخل اتومبیل را سریعا از داخل اتومبیل خارج و به سطل زباله بیندازید.
علت: استفاده از سطل های زباله دائمی اتومبیل در شرایط فعلی به دلیل انباشت آلودگی در طول سفر و عدم امکان شستشوی مکرر آن در حین سفر، توصیه نمی شود


در صورتی که بیماری خاصی دارید، به پزشک مراجعه کرده، معاینات را انجام دهید و داروهایتان را از مبدا تهیه کنید.
علت: قبل از سفر باید از وضعیت سلامتی خود اطمینان حاصل کنید تا مجبور نشوید در حین سفر به محیط های درمانی که احتمال حضور بیماران مبتلا به کرونا و انتقال ویروس در آنها زیاد است، مراجعه کنید.

 قبل از سفر، از وضعیت بیماری در مقصد اطمینان حاصل کنید، اطلاعات کامل را از رسانه های معتبر اخذ کنید و به توصیه های مرتبط از سوی مراجع ذی صلاح (وزارت بهداشت، وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، استانداری ها و...) توجه کنید.

 همواره فرض را بر این بگذارید که همه چیز آلوده است.
علت: افزایش رعایت مسایل بهداشتی و کاهش احتمال بیماری

سوختگیری را در فواصل زمانی زیاد و به صورت کامل (با حجم زیاد) انجام دهید.
علت: در صورتی که عادت دارید در دفعات زیاد و با حجم کم به پمپ های بنزین مراجعه کنید، بهتر است با سوختگیری در فواصل زمانی زیاد و در حجم زیاد، از میزان مراجعات خود به پمپ های بنزین مختلف و استفاده از نازل ها و دستگاه هایی که احتمال آلودگی دارند، بکاهید.

سفر با وسایل نقلیه عمومی

Image

اگر با اتوبوس، قطار یا هواپیما سفر می کنید، مطالعه کنید

برای استفاده از سرویس بهداشتی
 • از قبل مجتمع های بین راهی تمیز، معتبر و دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری را شناسایی کنید.
 • به محل های تمیز و با ماسک مراجعه کنید.
 • از تجمع در داخل محیط سرویس بهداشتی و یا قرار گرفتن در صف خودداری کنید.
 • ترجیحا قبل از استفاده از سرویس بهداشتی، به دلیل احتمال آلوده بودن دستگیره های اتومبیل، دستگیره های درب ها، نرده ها و...، قبل از ورود به توالت، دست هایتان را ضدعفونی کنید.
 • در توالت را با دستمال کاغذی باز و بسته کنید.
 • در محیط توالت، پیش از استفاده از شیر و شلنگ آب (آنچه که باید دست بزنید) ، به آنها و سپس به دست های خود، اسپری الکل (استاندارد) بزنید.
 • زباله های خود را در سطل زباله بیندازید.
 • از لحظه ورود به سرویس بهداشتی تا خروج، به هیچ وجه دست های خود را به دهان، صورت، چشم و حتی گوش خود نزنید.
 • حتما دست های خود را مطابق پروتکل های بهداشتی و با آب و صابون بشویید.

فراموش نکنید در صورتی که به ناچار باید در صف بایستید:

 • فاصله یک و نیم متر یا حداقل به اندازه 2دست باز را از نفر قبلی و بعدی رعایت کنید. حدالامکان در فضای سربسته وارد صف نشوید.
 • اگر در جایی دیدید که افراد با فاصله ایستاده اند، حقوق دیگران و سلامتی خود را در اولویت قرار دهید، صف را رعایت کرده و بین آنها قرار نگیرید.

انتخاب هتل و اقامتگاه

این ویدیو مجموعه ای از اقدامات و خدمات پیشگیرانه کمپین بین المللی cleanstay می باشد و مربوط اوایل دوران کرونا می باشد . تیم الیزه ضمن اینکه باید استانداردهای مهمانوازی خود را حفظ می کردند، می بایست با استانداردهای بهداشتی جدید نیز خود را مطابق می کردند تا مراقب سلامت خود و مهمانان باشند.

مهمانوازی به سبک الیزه یعنی قراردادن آسایش مهمان در قلب هر کاری که ما در الیزه انجام می دهیم. با تغییر شرایط محیطی، تیم الیزه ضمن اینکه باید استانداردهای مهمانوازی خود را حفظ می کردند، می بایست با استانداردهای بهداشتی جدید نیز خود را مطابق می کردند تا مراقب سلامت خود و مهمانان باشند. در شرایط فعلی، تمام تلاشمان را کردیم تا نه تنها از کیفیت و کمیت سرویس و محصولی کاسته نشود، بلکه بتوانیم آسایش و اطمینان خاطر مهمانانمان را فراهم کنیم. در اینجا تغییراتی که در خدمات و محصولات داده ایم را مطالعه کنید تا با خیال آسوده در الیزه اقامت کنید.

Image

تعهد هتل و اقامتگاه ها به شما در سفر

نکاتی برای انتخاب هتل مناسب در سفر

هتل ها نیز مثل سایر صنایع خدماتی موظف هستند از سلامتی شما و کارمندان خود مراقبت کنند. جزئیات پروتکلهای اجرایی در الیزه را در اینجا بخوانید

برای محل اقامت خود، به مراکز اقامتی رسمی و دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی و گردشگری مراجعه کنید. (هتل الیزه دارای کد رهگیری می باشد)
علت: زیرا مراکز رسمی و دارای مجوز ملزم به رعایت پروتکل های بهداشتی هستند و سیستم های نظارتی برای آنها وجود دارد که در صورت عدم رعایت، منجر به ابطال/ تعلیق مجوز آنها می شود. اما نظارتی بر خانه های شخصی، ویلا و مراکز غیررسمی وجود ندارد.

اگر رزرو محل اقامت را از قبل انجام نداده اید، پیش از رزرو حضوری، وضعیت بهداشتی و حفاظتی محیط و کارکنان هتل/ هتل آپارتمان/ متل/ مهمانپذیر را بررسی کنید و سپس خرید و رزرو را انجام دهید.

اگر اقامتگاه رسمی و دارای مجوز در دسترس نبود و یا به هر دلیلی تمایلی به استفاده نداشتید، استفاده از چادر در محیطی مناسب و امن ارجحیت دارد. در غیر این صورت، تمامی لوازم بهداشتی، شخصی و سایر لوازم و ظروف مورد استفاده خود را به همراه داشته باشید (ملحفه، روبالشی، پتو، ظروف و...) و محیط را با استفاده از اسپری ضدعفونی کننده سطوح کاملا ضدعفونی کنید

اگر پس از مدت ها، تصمیم گرفته اید که به دیدار خانواده، اقوام و آشنایان بروید، حتی اگر هر دو طرف تا کنون در قرنطینه بوده اید یا نسبت به رعایت موارد بهداشتی توسط هر دو طرف اطمینان کامل دارید، فاصله فیزیکی خود را با یکدیگر رعایت کنید.پرهیز از روبوسی و دست دادن الزامی است.
علت: به هر دلیلی ممکن است یک نفر از جمع میزبان و میهمان، ناخواسته ناقل ویروس باشد. پس بهتر است رعایت شود.

فراموش نکنید، همان طور که سلامت جسمانی شما و خانواده تان حائز اهمیت است، سلامت روانی تان نیز بسیار اهمیت دارد. بنابراین:

 • اگر وارد مکانی شدید که موارد بهداشتی را رعایت نمی کنند و قصد اعلام به مراجع بهداشتی را ندارید، بهترین اقدام، عدم استفاده از خدمات آنها است. پس از جنگ روانی، عصبی شدن و درگیر شدن با دیگران پرهیز کنید.
 • و اگر با افرادی مواجه شدید که نسبت به رعایت موارد بهداشتی و حفاظتی بی اعتنایی می کنند، بهترین اقدام، فاصله گرفتن از آنها است، نه دعوا و مشاجره.

منبع: وزرات گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران

Image

مراکزی که در شیراز به بیماران مشکوک به کرونا رسیدگی می کنند

در این زمینه ۳۵ مرکز خدمات جامع سلامت در استان فعال شده اند و هفت مرکز ارائه خدمات سرپایی نیز مطابق با دستورالعمل مصوبات کارگروه دانشگاهی مقابله با گسترش پیشگیری از بیماری کرونا - کووید_۱۹ با حضور پزشک، پرستار، مسوول پذیرش و خدمتگذار پیش بینی شده است.

مرکز خدمات جامع سلامت «بوستان» در شهرک گلستان، مرکز خدمات جامع سلامت «میرزایی» در شهرک بهشتی، مرکز خدمات جامع سلامت «حر ریاحی» واقع در محله دهپیاله، مرکز خدمات جامع سلامت «فاطمه الزهرا(س)» واقع در خیابان همت جنوبی، مرکز خدمات جامع سلامت «حضرت ابوالفضل(ع)» واقع در بلوار نصر، مرکز خدمات جامع سلامت «احمدبن موسی(ع)» واقع در محله قلعه نو و مرکز خدمات جامع سلامت «سعدی» در محله سعدی، هفت مرکز ریفرال سرپایی مطابق با دستورالعمل مصوبات کارگروه دانشگاهی مقابله با گسترش پیشگیری از بیماری کرونا ست.